Ana Sayfa > Forum
Konu Başlığı Gönderen Email Adresi Yayınlanma Tarihi Cevapla
21.yy. Türkiye ens. ile ilgili oguz solak -oguz@oguzsolak.com 29/12/2005 - 7:13:40 AM okuProf. Ümit Özdağ Beyefendiden aldığım e-postadan içeriğini öğrendiğim,
21. yüzyıl Türkiye Enstitüsü oluşumuna hem çok sevindim, ancak bir taraftan da çok üzüldüm.
Sevindim; çünkü bu tip bir yapılanma nihayet gerçekleşiyor. Kamuoyuna yeni duyurulan
21.yüzyıl Türkiye enstitüsü diye adlandırılan yapılanmanın aynısını ben, 1990 yılından
beri kamuoyuna yazılarımla aktarıyorum. 15 yıldır, bu önerilerimi aklınıza gelebilecek her kesime yaymaya çalıştım. Cumhurbaşkanlığından, başbakanlıktan,Mit ten, sivil toplum kuruluşlarından,Genelkurmay başkanlığından, MHP den, rahmetli Alparslan Türkeş e kadar tek tek mektuplarla ( o zaman internet ortamı ve bilgisayarım yok ) iletmiştim. 1992 yılından elimde önerilerimin değerlendirileceğine dair bir sürü resmi cevaplar hala duruyor.
Hatta o zamanlar sen devlet içinde devlet mi planlıyorsun diye başımın belaya girdiği
bile olmuştu.Çünkü yıl 1990 ların başı, ortada buna benzer bir model yok. Yurt dışında
düşünce külübleri modelleri var ama benim sunduğum teşkilatma , Türkiye yi ilgilendiren
her konuda fikir üretilmesi, bunların tasarımlarının yapılması , fizibilitesi olumlu
olanlarının projelendirilip ( oluşturulan uzman komisyonlar da) uygulamaya geçilmesidir.
yani tam bir üretim ve aksiyon.
Sayın Ümit Özdağ hocamın başını çektiği 21.yüzyıl Türkiye enstitüsü aynen benim sunduğum teşkilatlanma modelini ortaya koyuyor,ANCAK bir farkla benim 1992 yılında
sunduğumu kendileri 2005 yılında kamuoyuna sunuyorlar.
Üzülüyorum; çünkü bir FİKİR İŞÇİSİ olarak , karınca kararınca seninde ortak akla
bir katkın olmuş bir ucundan da sen tut diyen yok. Üstelik ( ekte sunduğum yazı ,biliniyor anlamında) Prof.Ümit Özdağ ın sitesinde de yayımlanmış olmasına rağmen, sayın hocamın başında olduğu bir hareketin içinde yer alamıyoruz.
Bunun için adımızın başında Prof. mu olması gerekiyor bilemiyorum ama kesin olarak
bildiğim, diğer yazılarımda da bahsettiğim gibi Türkler birbirlerini YOK sayıyorlar.
Herkes kendi gurubunu, cemaatini kurmuş ve biz, milli devletten bahsediyoruz, ÇOK YAZIK. Unutmayalım,hakkaniyetin ve estetiğin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz.
Bu bahse konu, lütfen kişisel bir hak savunma olarak alınmasın. çünkü biliyorum ki bu yaklaşımlar çoğumuzun başında ve bende eminim ki hislerinize tercüman oluyorum. Saygılarımla. 22-aralık-2005
makine mühendisi OGUZ SOLAK --sanayici--KayseriAşağıda sizlere önceden de iletmiş olduğum , yeni forum dergisi ( Prof. Aydın Yalçın ın yayımladığı – yazı işleri müdürü sayın Ömer Kanburoğlu) şubat-1992 sayısında yayımlanan bir yazımı gönderiyorum.Fikir ve Tasarımlarda Verimliliği Artırmak

Özgürce düşünerek fikirler üretebilmek, tasarımlar yapabilmek varolmanın ve insanca yasamanın en büyük nimetleridir.
Ancak elimizdeki nimetleri kaybetmemek ve teminat altına alabilmek, daha verimli bir hale getirebilmek için Türk devletinin ve milletinin sahip oldugu kaynakların israfını önleyerek, akılcı ve ileriye dönük kalkınma sistemleri oluşturabilme idealleri uğruna mücadele etmeliyiz.

En büyük kaynak, insanların zihinsel ürünleri ve bunları bilinçli olarak kullanabilmesidir.
Sistemleri olusturabilmekte, israfı önlemekte zihinsel ürünlerin kolektif hareketleridir.
Bugün ülkemizde yapılan en büyük israf zihinsel ürünlerin ortaya çıkartılmaması ve beyin erozyonuna seyirci kalınmasıdır. Gözlerimizin önünde kaybedilen beyinleri, keşfedilmeden yitirilen yetenekleri gördükçe kahrolmamak mümkün degildir.
Yüksek kalkınma performansı saglamak, insanlarımızı insanca yasatabilmek, onları
daha ileri hedeflere yönlendirebilmek hatta bütün dünyaya hizmet edebilmek istiyorsak, yapacagımız mücadelenin ilki beyin israfinin önüne geçilebilmesinin gerekli ve önemli oldugu bilincini oluşturmak olmalıdır. Daha sonra sistematik bir biçimde zihinsel ürünleri devletimizin degerlendirmesini saglamaktır.
Kısacası devletimizi her alanda motive etmek durumundayız. Çünkü devleti olusturan bizleriz. Biz devletimize motor gücü saglamaz, ondan uzaklaşır isek devlet milliligini kaybeder ve Türk milletinin devleti olmaktan uzaklasır. Bu çok tehlikeli bir durumdur.
Türk devleti ve milletinin çok zengin maddi ve manevi kaynaklara sahip olmasına ragmen bugün haketmedigi bir yerde bulunmasının temel sebelerini söyle telakki ediyorum.

1-)Birçok konularda fikir üretimi ve tasarımı yapılmamıştır.
2-)Yönetim kadrolarımız genel olarak basiretsiz davranmıslar ve ilerisini yakalayamamıslardır.
3-)Idari teskilatlarımız kamu ve özel sektörümüz atıl kapasite ile çalışmıştır.
4-) verimlilik düsük oranlarda kalmıştır.
5-)Kişiler-kurumlar, Kurumlar-kurumlar arası iletisim ve koordinasyon yetersiz kalmıştır.

Türk Devletinin çok daha ileri seviyelere gelmesini istiyorsak, bana göre yukarıda saydıgım temel sebeblere süratle ciddi çözümler getirilebilmesi gerekir.
Bunun en rasyonel yolu da, Türk devletini ve milletini ilgilendiren bütün konularda yapilan fikir üretimleri ve tasarımlarını bünyesinde toplayan, bunların çok yönlü analizlerini yapan, fizibilitesi olumlu olan fikir ve tasarımların uygulamaya konulması için mütesebbis olarak hareket eden bir “ KOORDİNASYON bakanlıgı ” kurmaktır veya Başbakanlıga baglı bir “KOORDİNASYON müstesarlıgı” kurmaktır. O da olmazsa bu orijinde faaliyet gösterecek dernekleri ve vakıfları teşvik etmektir.
MİSYONUMUZ ; BEYIN EROZYONUNUN önüne geçilmesi bilincinin oluşturulmasını saglamak. Yeni fikirler üretmek. Yeni tasarımlar yapmak. Fikirler ve tasarımlarda verimliligi artırmak. Eski fikirleri ve tasarımları günümüze ve gelecegimize adapte etmek. Yabancı kökenli fikirleri ve tasarımları devletimizin ve milletimizin faydalanabilecegi formasyona getirmek. GÜÇLÜ VE MİLLİ BİR TÜRK DEVLETİ için yetenekli zihinlerin çok yönlü degerlendirilmesini yapmak. Devletin ilgili organları ve kurumları ile koordinasyon kurarak, devletimizin bu potansiyeli en akılcı biçimde kullanabilmesini, uygulama safhasına geçilmesini saglamaktır. Saygılarımla.

OGUZ SOLAK—SANAYİCİ— KAYSERİ 1992
www.oguzsolak.comBu Konuya Verilen Cevaplar
Gönderen Email Adresi Gönderdiği Tarih

..Yeni Konu Ekle.. ..Konuları Göster..