Ana Sayfa > Forum
Konu Başlığı Gönderen Email Adresi Yayınlanma Tarihi Cevapla
Türklerin başları göklerde olsun Oğuz SOLAK oguz@oguzsolak.com 7/6/2005 - 5:13:41 PM oku

TÜRKLERİN BAŞLARI GÖKLERDE OLSUN
insan olmak ne muhteşem bir olay. Ara sırada olsa bu müthiş olayı algılayabilmemiz için kendimizi bir roket misali uzayın boşluklarına soyut anlamda fırlatabilmeliyiz ki gözlerimizle ve beynimizle keşfettiklerimizin çok daha ötesini yalın mantığımızla ve kalbimizle kavrayabilelim. Kavramak, hissetmek, anlamak ne olağanüstü melekeler. Tıpkı insanın diğer daha birçok melekeleri gibi.

Evet yalın mantık; insanın sınırlı yapısından ötelere açılan bir dürbün gibi. Çünkü yalın mantık bulunduğumuz bilgi, bilim ve teknolojiden hatta ulaşabileceğimiz hayal ötesi gelişmelerden bağımsız bir vasıta bana göre.
Konuyu daha somutlaştırmak için yalın mantığımız ile ilk düşünce yolculuğuna çıkalım isterseniz. Rotamız evrenin başlangıcı, big-bang mı? Pekala büyük patlama anındayız. Ya onun gerisi? Yani EZEL. Diğer anlamı ile başlangıcı olmayan zaman. Simdi rotamızı geleceğe çevirdik ve bir sınır arıyoruz sınır. Sayamadığımız kadar yıllar ve ulaştığımız herhangi bir sınır. Ya onun ötesi? Yani EBED. Sonu olmayan zaman. Neler olduğunu açıklamamız imkansız ancak yalın mantığımız ile çok önemli kesifler yaptığımız kesin.
Bu basit gibi algılana bilinecek düşünce yolculuğunda neler kazandık biliyor musunuz? Hayatin tesadüfi olmadığını ve insanin müthiş bir varlık olduğunu. Bunu bilmek farklı, bilinçli olarak düşünce derinliklerinde hissetmek ise çok çok farklı bir yapılanmadır.

Simdi hep beraber düşünelim isterseniz; yeryüzü sonsuzlukta bir nokta gibi, insanların ömrü ise bir an neredeyse ve insanların keşfini bekleyen sayısız güzellikler, insanların merhametini bekleyen değerler. Çevremize bir bakalım, insan kimliği içinde zevkle yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki. Güçlü bir şairin kalemiyle bile bunları anlatamayız.
Öyleyse bunca nefretin, katliamın, insanların sadece birbirlerine değil diğer canlılara bile olan acımasızlığı neden? Bana göre galiba insan olduğumuzu unutmaya başladık. Dört duvar arasında her birimiz krallığımızı ilan ettik, minnacık buluşlarımızın adı YARATMAK oldu. O güzelim sezgilerimizi bile istismar ederek GAYB den haber alıyoruz dedik. Gökyüzünün o güzelim yıldızlarını bile kaderlerimize ilah tayin ettik. Ufacık çıkarlarımız için kasap kesildik kasap.
Neden biliyor musunuz? Bunun cevabı sanıyorum yalın mantığımızı kullanabilme ve yorum yapabilme kabiliyetimizde.

Bizler sadece insanız. inançlarımıza ve düşünebilme özgürlüğümüze sahip çıkalım. İNSAN olarak ve TÜRK olarak yaratıldığımız için bir kerecik daha düşünüp, Allah a şükredelim.

Oguz SOLAK---sanayici—Kayseri 10-7-1996

Bu Konuya Verilen Cevaplar
Gönderen Email Adresi Gönderdiği Tarih

..Yeni Konu Ekle.. ..Konuları Göster..