Ana Sayfa > Forum
Konu Başlığı Gönderen Email Adresi Yayınlanma Tarihi Cevapla
Artvin – Batum gezisi Oğuz SOLAK oguzsolak38@yahoo.com 15/10/2012 - 6:51:35 AM oku
Artvin – Batum gezisi 26-29 Mayıs 2011

Bir bahar akşamı otobüs ile başlayan Artvin-Batum gezimizin belleklerimizde bu denli güzel hatıralar bırakabileceğini ve harika insanlarla tanışacağımızı doğrusu tahmin etmemiştik.
Artvin’e; Sivas, Erzincan ve Erzurum güzergâhı üzerinden, karadeniz bölgesine yaklaştıkça yalçın dağların, geçit vermeyen sarp kayalıkların, derin vadilerin, dev uçurumların ve tasvir edilmesi çok güç doğa harikalarının içinden geçerek vardığımız da kuşluk vakti olmuştu. DSİ misafirhanesine yerleşirken, Kayseri Ticaret Odası heyetini kente davet eden Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu bizleri çok sıcak karşıladı.Gezi programımız süresinde heyetimizi hiç yalnız bırakmayan Sayın Valimiz de devlet adamlığının, mütevazılığın, insan sevgisinin ve samimiyetin bir arada nasıl zuhur ettiğini müşahede ettik.
Öğle vaktine doğru Artvin Ticaret ve Sanayi Odasını ,Artvin Belediye Başkanını ve Valilik Makamını ziyaret ettik. Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci yaptığı konuşmasında hemşehrileri Vali Yemlihalıoğlu’nu Artvin’de ziyaret etmekten duydukları mutluluğu dile getirdi.
Kilci konuşmasında şunları söyledi: "Bu güzel kentte yaşayan insanlarla tanışmak, işadamlarıyla tanışmak hem de Kayseri’ye yapmış olduğunuz ziyaret dolayısıyla iadeyi ziyarette bulunmak üzere buraya geldik. Hemşerimiz Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu’nun kentinize yaptığı güzel ve başarılı çalışmalarını hepimiz biliyoruz. Sizlerde Valimizin önünü açarak, ona ufuk verdiniz. Bende sizlere sayın Valimizin Artvin’de kaldığı süreyi iyi değerlendirin diyorum. Ondan iyi istifade edin çünkü onun önü açık . Çok daha iyi yerlere gelecek ve çok daha iyi görevler yapacak diyorum. Bunlar samimi duygularımız. Bu bakımdan biz değil Kayseri iftihar ediyor. Kayseri için de söylediğiniz sözler onur vericidir. Kayseri gelişmişlik açısından Türkiye’nin ilk 10 vilayetinden birisidir. Çok daha yeni açılımları hedef seçmiş, ufkunu açmış bir il olarak bu başarıyı yeterli bulmuyoruz. Türkiye nin 2023 vizyonu ne ise Kayseri’nin de Türkiye’nin ilk 5 vilayeti içerisinde olma hedefi var. Bunu yapabilecek gücümüz, kabiliyetimiz, girişimci insanımız ve ruhumuz var. Türkiye nin büyük işadamları Kayseri’den çıktı. Hala da çıkıyor. Bunların sayılarını da artırmayı düşünüyoruz. Artvin’in de iyi bir turizm potansiyeli kurabilecek yapısı var. Bununla ilgili özel sektörün çabaları olması lazım. Devletimizden destek almanız gerekiyor. Artvin üretimde sıkıntılı. Bizler Artvin’e ürünlerimizi pazarlayabiliyoruz ama sizden bir şey alamıyoruz. Turizm alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirildik. Turizm haricinde Tarım ve Hayvancılık anlamında da çok ciddi projeler geliştirilebilir. Türkiye ile komşu ülkeler arasında ticaret sıkıntılı geçiyor, umarım en kısa sürede düzelir ve her şey yoluna girer. Ziyaretlerimizde çok samimi duygularla karşılandık ve kendimizi evimizde gibi hissettik. Bu duygu ve düşüncelerle şahsım ve arkadaşlarım adına teşekkür ederim.”
Öğle yemeği için Kafkasör yaylasına geçildi. Burası geleneksel boğa güreşlerinin ve festivallerin yapıldığı çok ünlü bir mesire alanı. Bizler için sunulan halk oyunları gösterileri ve yemekler harikaydı. Daha sonra, tamamlandığında dünyanın üçüncü, Türkiye’nin en büyük barajı olacak olan Deriner barajı gezdirildi. Bir mühendislik harikası olan barajın beton kemer gövdesi 249 metre yüksekliğinde.
Artvin düz alanı olmayan çok zorlu bir yerleşim bölgesi. DSİ Deriner barajının üzerinde bir tepede iken , Kafkasör yaylası başka bir tepenin üzerinde, kent merkezi de diğer bir tepenin yamacına kurulmuş. Bu vahşi tabiat şartlarına rağmen çok sabırlı ve güler yüzlü, cana yakın bir halkı var.
Akşam yemeği, konaklayacağımız DSİ bölge müdürlüğünün sosyal tesislerinde verildi. Yemeğe bizleri hiç yalnız bırakmayan Vali Bey ve kentin ileri gelenleri katıldı. Vali Mustafa Yemlihalıoğlu ve Başkanımız Hasan Ali Kilci konuşma yaptılar. Kayserili olan ve Kayseri ye olan sevgisini dile getiren Vali bey, Kayserinin bir dünya şehri olduğunu vurgularken, Artvinin zorlu tabiat şartlarını ve Artvinlilerin ne kadar sabırlı ve sevgi dolu insanlar olduklarını ve ülkelerine olan bağlılıklarından bahsetti.
Ertesi sabah Borçka da dağların zirvesine yakın Karagöl’e çıktık. Sonrasında Sarp sınır kapısına doğru yola devam ettik. Gümrük işlemlerimizin tamamlanması ile Batum’a hareket ettik.
Gürcistan Acara özerk cumhuriyeti merkezi olan Batum gezilmesi gereken çok güzel bir sahil kenti fakat öncelikli olarak vakit kaybetmeksizin aşağıda bahsedeceğim ziyaret ve görüşmelerimizi gerçekleştirmek durumunda idik.
Türk Konsolosluğunu ziyaretimiz sırasında, Başkonsolos Tuğrul Ercan Özten ve Ticari ataşe bölge ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra Yatırım Ajansında, özelleştirme yapılacak işletmeler ve yatırım yapabileceğimiz konular ile ilgili sunum yapıldı. Uluslararası Yatırımcılar Derneğinde yapılan toplantıda ise Gürcistan’da iş yapan Türk işadamları ile bir araya gelmek imkanını yakaladık. Acara özerk Bölgesi Maliye ve Ekonomi Bakanı Vazha Bolkvadze ve yardımcısı Tamas Shavadze ile yapılan toplantıda Acara’nın ekonomisi hakkında bilgilendirildik. Sonrasında konaklayacağımız Sheraton oteline geçtik. Akşam yemeği için otantik laz yemeklerinin ve gösterilerinin sunulduğu Megrul Lazuri ye davetliydik.
Sheraton otelinde Sayın Bolkvadze ve Shavadze ile Kayseri Ticaret Odası heyeti olarak bir toplantı daha yaptık. Acara bölgesine yatırım konusu ele alındı.
Batum botanik bahçesine hayran kaldık. Gürcü yemekleri sunan Acara mutfağının seçkin yemeklerini tatma imkanımız oldu. Batum dan öğleden sonra yola çıktık ve Karadeniz sahil yolundan Kayseri ye dönüş yolculuğumuz başlamış oldu.
Gürcistan Acara bölgesini ziyaretimizin tamamında güzel ve akıcı Türkçesi ile mihmandarlığımızı yapan ve ilgisini bizden esirgemeyen hükümet görevlisi Nino Jintcharadze hanımefendiye şükranlarımızı sunmak isterim. Kayseri Ticaret Odası heyeti olarak Artvinlileri ve Gürcistan da yaşayan bütün insanları çok sevdik ve onları tanımak bizleri onurlandırdı. Artvin valiliği basın danışmanı Bayram Sarayoğlu deklanşörüne hiç yorulmaksızın basarak hemen her anımızı ölümsüzleştirdi.
Kafkasya, birçok medeniyeti bünyesinde barındırmış önemli bir bölge. Gürcüler ve Çerkezler bu köklü medeniyetlerin büyük temsilcileri olmuşlar. Bu kültürler ile aramızda kan bağından çok daha önemli olan bir sevgi bağı var.
Yanlış anlaşılan bir konudan bahsetmeden geçemeyeceğim. Antik çağdan itibaren insanlığın birikimlerinden oluşan ve bütün insanlığın ortak olduğu bilgi ve teknolojinin liderliğini şu anda batı yapmaktadır . Batılılaşma ile batılı olmak çok farklı şeyler. Batılılaşma derken bizim kastettiğimiz, evrensel değerlerin ve ortak birikimlerin üzerinde batılı ülkeler oturuyor ama bu birikimlerde bizimde katkımız var bizde ortağız demektir. Dolayısıyla batılılaşacağız demek dünyanın başka bölgelerine, milletlerine sırtımızı döneceğimiz anlamını taşımıyor. Hele Türk dünyasına ve Kafkasya bölgesine ilgisiz kalacağımız anlamını hiç kimse çıkarmasın. Kafkasya bölgesinin güzel insanlarının barış içerisinde evrensel insanlık değerlerine bağlı, ekonomik açıdan kalkınmış olarak yaşamaları bizleri mutlu edecektir. Kalplerimiz onlarladır.
Artvin-Batum bölgesine giden KTO heyeti çok uyumluydu ve ziyaretin amacına uygun hareket etti. Otobüs ile yapılan seyahat o bölgeyi tanımamız açısından çok isabetli oldu. Batum bölgesinde yatırım yapmak isteyen işadamlarımızın önünün açık olduğunu gördük. Uluslararası birçok güvence sağlanmış durumda.
Kayseri Ticaret Odası heyetini geldiği günden gideceği güne kadar ağırlayan alicenap ve mütevazi bir devlet adamı Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu ile tanışmaktan büyük onur duyduk ve zatıalilerine KTO heyeti olarak Sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz. Hoşçakalın

Oguz SOLAK
KTO haziran 2011 sayısı

Bu Konuya Verilen Cevaplar
Gönderen Email Adresi Gönderdiği Tarih

..Yeni Konu Ekle.. ..Konuları Göster..